Na hlavný obsah

Von der Leyen: Karnyújtásnyira az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás

Karnyújtásnyira van az Európai Unió és a Dél-amerikai Közös Piac, a Mercosur közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése. Az EU a még fennálló nézeteltérések rendezésére törekszik - jelentette ki július 17-én, hétfőn az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az uniós tagállamok és a Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége vezetőinek kétnapos brüsszeli tanácskozására érkezve. Az egyezséggel a világ egyik legnagyobb szabadkereskedelmi övezete jönne létre.

Luiz Inácio Lula da Silva és Ursula von der Leyen 2023. július 17-én, Brüsszelben az EU-CELAC-csúcson.
Foto: SITA/AP

Az Európai Bizottság (EB) elnöke, Ursula von der Leyen, aki Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnökkel tartott sajtótájékoztatót, hangsúlyozta: Brazília ismét a világszínpad egyik főszereplője lett, ez pozitív lendületet ad a két térség közötti stratégiai partnerségnek.

Azt mondta, a hétfői tárgyalások arról szólnak majd, hogy a két kontinens hogyan működhetne együtt hatékonyabban vállalkozásaik összekapcsolásán, ellátási láncaik megerősítésén és gazdaságuk modernizálásán. Hozzátette, hogy az Európai Unió (EU) erőteljes beruházásokat hoz létre Latin-Amerikában és a Karib-tenger térségében, jelentős munkahelyteremtéssel és egyenlő feltételekkel.

Luiz Inácio Lula da Silva ismertette a folyamatban lévő kereskedelmi megállapodás véglegesítésére vonatkozó elképzeléseit, és reményét fejezte ki, hogy év végéig létrejön egy „kiegyensúlyozott“ egyezmény. Hozzátette: a latin-amerikai és karibi országok beruházásokat várnak a szociális és városi infrastruktúrába, és a logisztikába.

Július elején Lula da Silva a Mercosur-országok találkozóján aggályait fejezte ki az egyezmény egy Brüsszel által szorgalmazott függeléke miatt, amely klíma- és környezetvédelemmel, valamint emberi jogokkal kapcsolatos előírásokat tartalmaz.

A szabadkereskedelmi megállapodás kérdésében 2019 óta nem történt előrelépés, lényegében az amazonasi erdőirtás körüli uniós fenntartások miatt.

Az egyezséggel a világ egyik legnagyobb szabadkereskedelmi övezete jönne létre.

Amennyiben megkötik a megállapodást, azt a Mercosur és az EU minden tagállamának ratifikálnia kell, ugyanakkor mind Dél-Amerikában, mind Európában viták övezik. Egyes államok ugyanis féltik piacaikat, míg mások a munkajogi, valamint környezetvédelmi szabályaik fellazulásától tartanak.

(MTI)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban