Ahhoz, hogy az állam folyósítsa a juttatást, a szállásadónak, vagyis az ingatlan tulajdonosának szerződést kell kötnie a menedékkérő személlyel. Ezt követően a szállásadó köteles a szerződés egy eredeti változatát továbbítani a helyi önkormányzatnak a belügyminisztérium által meghatározott minta alapján, ami a szaktárca weboldalán érhető el. A benyújtott dokumentációnak tartalmaznia kell az illetékes személy becsületbeli nyilatkozatát, valamint az ideiglenes menedékjogról szóló igazolás másolatát is.
Adrián Jenčo, a belügyminisztérium közigazgatási részlegének vezetője ennek kapcsán megjegyezte, az elszállásolásról szóló szerződést érdemes legalább három példányban kiállítani.
„Amennyiben az ingatlan nem egyetlen személy tulajdonában van, a szerződést minden társtulajdonosnak alá kell írnia ahhoz, hogy érvényes legyen. A kimutatás esetén azonban egyetlen személy kézjegye is elégséges, ugyanis a tulajdonosok közös megegyezés alapján egy dokumentumot nyújtanak be a helyi önkormányzatnak, amelyben egyikük számlaszáma szerepel”
– magyarázta Jenčo.
A menedékkérők havonta egyszer kötelesek bejelenteni az önkormányzatnak, hogy ki biztosít számukra szállást.
Az ukrán állampolgárok elszállásolásáért járó juttatásra minden olyan személy jogosult, aki nem ebben a szegmensben vállalkozik. Ők lehetnek lakások és családi házak tulajdonosai, de akár önkormányzatok is, ha térítésmentesen, esetleg az általuk működtetek szervezeteken keresztül biztosítanak szállást a menedékkérőknek.
Az ingatlantulajdonosok legkésőbb öt nappal az adott naptári hónap végét követően kötelesek eljuttatni a helyi önkormányzatnak azt a kimutatást, amely tartalmazza azon éjszakák számát, amikor ukrán menekülteknek biztosítottak szállást.