Emlékeztetett arra, hogy a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) igazgatóját, Michal Aláčot és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) vezetőjét, Roman Konečnýt nem helyezték vizsgálati fogságba a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) akciója után, mindketten szabadlábon védekezhetnek.
„Az államfő hirtelen okot látott az SIS igazgatójának ideiglenes felfüggesztésére, a miniszterelnök pedig azonnal bejelentette a menesztését. A biztonsági szerveknél tehát ritkán látott zűrzavar és káosz uralkodott „ – emlékeztetett Juraj Hrabko publicista. Aláčot már elbocsátották a SIS vezetői tisztségéből.
Hrabko rámutatott, hogy ma a kormánynak még belügyminisztere sincs, a minisztériumot a miniszterelnök irányítja, míg az SIS-t az első helyettes.
„A Biztonsági Tanács ülése után az elnök és a miniszterelnök biztosított arról, hogy minden rendben van, a hatóságok működnek, mert azokat a helyettesek irányítják. Azonban másként állnak a dolgok. Ellenkezőleg, az állami intézmények megfelelő vezetés nélkül, nem tudnak megfelelően működni „ – állapította meg Juraj Hrabko.
Szerinte a probléma már a hivatalnokkormány megalakulásakor merült fel.
„Rosszul volt összehangolva az egész, és a rossz összehangoltság elsődleges okát az Ódor Lajos vezette államfői kormány összetételében látom. Kiderült, hogy egyáltalán nem voltak felkészülve“ – mondta.
Ha azonban az elnök nem értett volna egyet az őszi választási időponttal, akkor Hrabko szerint a szakértői kormánnyal kapcsolatos problémákra sem került volna sor.
„Már túl lehetnék a választásokon, s az új hatalom vitatkozhatna egymással” – jegyezte meg Hrabko.
Elmondása szerint a szlovákiai biztonsági intézmények belháborúja a teljes választási időszakon átívelt.
„A választások után felálló új kormánynak rendet kell raknia és helyre kell állítania a rendet“ – mondta.
Juraj Hrabko szerint, ha az új kabinet erre nem lesz képes, akkor megbukik, és folytatódik az instabilitás.
(TASR)