Merrick Garland közölte, hogy a 21 éves Jack Teixeráról van szó, aki az Egyesült Államok Nemzeti Gárdájának légierejénél dolgozott. Hozzátette, hogy a férfi első meghallgatása egy kerületi bíróságon lesz. Egyéb részleteket a folyamatban lévő nyomozásra hivatkozva nem közölt.
Ezt megelőzően kormányzati forrásokra hivatkozva a sajtó arról írt, hogy a gyanúsított a Nemzeti Gárda massachusettsi légibázisának hírszerző egységében dolgozott, és hozzáféréssel rendelkezett katonai hírszerzési rendszerekhez.
A letartóztatásról bemutatott filmfelvétel szerint rendőrautókkal és páncélozott járművel közelítették meg a gyanúsított tartózkodási helyét, majd egy közeli rendőrségi börtönbe vitték.
Ezzel egy időben a védelmi minisztérium, a Pentagon szóvivője sajtótájékoztatóján annyit közölt, hogy szándékos bűncselekményről van szó.
Pat Ryder hozzátette, hogy nyilvánvalóan megsértették az érvényben lévő, a minősített iratok kezelésére vonatkozó szigorú előírásokat. Hozzátette, hogy a Pentagon felülvizsgálja azok körét, akik hozzáférhetnek a minősített iratokhoz, és úgy fogalmazott, hogy „mindig minden helyzetből tanulnak“.
A minősített iratok elsőként egy főként internetes játékokra használt oldalon jelentek meg, ahonnan szélesebb körben elérhetővé váltak és kikerültek nagy közösségi oldalakra.
Április 13-án, csütörtökön a sajtóban a gyanúsítottal kapcsolatban az jelent meg, hogy egy zárt, Thug Shaker Central nevű internetes csoport tagja.
Korábbi sajtóértesülések szerint a férfi az általa vezetett internetes chatcsoport tagjait szerette volna lenyűgözni a több száz lefényképezett, titkos hírszerzési dokumentummal.
A Thug Shaker Central nevű, 20-30 fős, főleg tizenévesekből álló csoportot alapvetően arra használták, hogy fegyverekről, videójátékokról és rasszista mémekről beszélgessenek. A dokumentumokat valószínűleg már hónapokkal ezelőtt feltöltötték a csoportban.
A dokumentumok – a csoport New York Timesnak nyilatkozó tagjai szerint – csak akkor kezdtek szélesebb figyelmet kapni, amikor a Thug Shaker Central egyik tizenéves tagja néhány tucatot közzétett belőlük egy nyilvános online fórumon. Onnan kapták fel őket orosz nyelvű Telegram-csatornák.
Elmondásuk szerint nem volt tervben, hogy a titkos iratok (lefotózott nyomtatott lapok) valaha kijussanak a csoportból, Teixeira pedig nem egy Edward Snowden-szerű figura, és az Egyesült Államok ellenségeivel sem szimpatizált.
„Ez a fickó keresztény volt, háborúellenes, csak néhány barátját akarta tájékoztatni arról, hogy mi történik“ – mondta a New York Timesnak Teixeira egyik barátja.
Hozzátette: „Van néhány tagja a csoportunknak, akik Ukrajnában vannak. Szeretjük a harci játékokat, szeretjük a háborús játékokat“.
(MTI, HVG)