Mindez a Környezetvédelmi Minisztérium által benyújtott javaslatból derült ki, melyben kiemelésre került az is, hogy az idei évben ezek a költségek megközelítették az 1,8 (tized) millió eurót. A szaktárca azt javasolja, hogy az elkövetkező időszakban továbbra is kísérjék figyelemmel a folyó és a közvetlen közelében található területek szennyezettségének állapotát, azt követően, hogy a beszivárgó bányavíz korábban ökológiai katasztrófát okozott.
Az így szerzett információk alapján a Vízgazdálkodási kutatóintézet várhatóan a jövő évre elkészít majd egy, a folyó újjáélsztésével kapcsolatos akciótervet, emellett pedig a környéken működő bányák szennyvizeinek kibocsájtását is hosszútávú szigorúbb szabályokhoz kötik majd, külön figyelmet fordítva a vas, a nikkel, az arzén és egyéb mérgező anyagok eltávolítására.
A Sajó még a tavalyi év februárjában, a korábban az Alsósajó községben működő Siderit bányavállalat egyik bányájából átszivárgó bányavíz miatt vált vörössé és számos olyan mérgező anyag került bele, ami halálos kimenetelű volt a folyó egyes élőlényeire. Ezzel összefüggésben a kormány ökológiai szükségállapotot hirdetett a Rozsnyói, a Nagyrőcei, valamint a Rimaszombati járásokban, melyeken átfolyik a folyó.
(denník)