Habár manapság a készpénz nélküli fizetési forma a gyakoribb, a gyerekek számára érthetőbb, ha a készpénz használatával mutatunk példákat. “Adjunk nekik 10-20 eurót és engedjük meg, hogy egyedül vásároljanak. Ezzel már a legkisebbeknek is világossá tehetjük a pénz értékét, így később építhetünk ezekre az alapokra” – magyarázta Zuzana Mora befektetési szakértő.
A pénzügyi ismeretek három olyan aspektusára mutatott rá, amelyekre szerinte nem fordítanak elég figyelmet a gyereknevelés során sem a családi, sem az iskolai környezetben. Az első a biztonság a pénzügyek világában. Fontos, hogy a fiatalok el tudjanak igazodni a kölcsönök, a hitelek és a jelzáloghitelek között, hogy ismerjék azok buktatóit, és hogy meg tudják különböztetni, mit, mikor és kitől érdemes kölcsönkérni.
Az oktatás másik kulcsfontosságú témája a pénzeszközök felértékelődése. „Ma már nem elég perselyben takarékoskodni, hanem fokozatosan meg kell ismertetnünk a fiatalokkal a pénzeszközök egész sorát“ – hangsúlyozta a szakember. Véleménye szerint az államháztartásban való eligazodás is fontos.
(TASR)