Katarína Sobotová 14 éve küzd szklerózis multiplex-szel. A kezei és a lábai lassan elkezdték megtagadni az utasítások teljesítését, így arra jutott, belevág az őssejtterápiába, amely miatt egészen Moszkváig utazott.
„Nem maradt más reményem, mert a gyógyszeres kezelés ellenére, amelyet itt Szlovákiában kaptam, az állapotom fokozatosan ugyan, de romlott”
– mutatott rá Sobotová.
„Ez a kezelés hatékonyabb, mint bármelyik másik biológiai kezelés, amelyet egy SM-es beteg kaphat. Azt azonban érdemes figyelembe venni, hogy elsősorban azon beteg számára ajánlják, akik nem reagálnak más típusú kezelésre, vagy a kór rendkívül agresszív változatával állnak szemben”
– magyarázta Darina Slezáková, ideggyógyász, aki elsősorban a szklerózis multiplex kutatásával foglalkozik.
A hatékonysága ellenére az őssejtterápiát idehaza még mindig kísérleti kezelésként tartják számon, az egészségbiztosítók pedig nem térítik meg az árát. Emiatt a páciensek kénytelenek saját költségükre külföldi magánklinikák szolgáltatásait igénybe venni.
„Világviszonylatban több olyan magánklinika is a betegek rendelkezésére áll, ahol térítés ellenében őssejtterápiát is biztosítanak. Ezek az intézmények azonban nem tartoznak a szabályzó hatóságok hatáskörébe”
– mutatott rá Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője.
A korábban említett Katarína Sobotová a lehetséges kockázatok ellenére minél hamarabb szerette volna mérsékelni állapota gyors romlását. Állítása szerint már nem volt veszteni valója, ugyanis az utolsó stádiumban volt.
Az érintettek családja általában a nyilvánosság segítségét kéri, hogy fedezni tudják a rendkívül költséges kezelés árát.
Ez alkalommal azonban nem csupán a pénzforrások hiánya nehezíti a páciensek életét, ugyanis az orosz-ukrán háború következtében szinte lehetetlen Moszkvába utazni, ahol Sobotovához hasonlóan többen is igénybe szerették volna venni a kezelést. Emiatt a szakértők próbálnak nyomást gyakorolni az illetékesekre, hogy a kezelés ezen formáját ne kísérleti terápiaként tartsák számon, valamint a többi olyan szerhez hasonlóan, amellyel a szklerózis multiplex-ben szenvedők állapotát próbálják javítani, az őssejtterápiához is járuljon hozzá az egészségbiztosító.
„Jelenleg két olyan páciensünk van, akik esetében az egészségügyi tárca jóváhagyta az őssejtterápiát. Esetükben a kezelés különleges kivétel alapján történik“
– mutatott rá Slezáková.
Arra a kérdésre, hogy mikor válhat széles körben elérhetővé az őssejtterápia Szlovákiában sem az egészségügyi minisztérium, sem az egyes biztosítók nem adtak választ.