Az Egyetemi Diáktanács kijelentette a második olvasatba került felsőoktatási törvényjavaslatot támogatják, viszont a legtöbb szlovákiai egyetem vezetősége továbbra is elutasítja a javaslatot. Filip Šuran az Egyetemi Diáktanács elnöke úgy véli, hogy a törvényjavaslatról hamis információk terjednek, és fontosnak látja, hogy ezeket kiszűrve alkossanak véleményt az érintettek.
„Felfoghatatlan, hogy néhány akadémikus hogyan ijesztgeti a kollégáit és a diákokat a törvénymódosítási javaslattal tényleges érvek nélkül. Én magam olyan kijelentéseket is hallottam, hogy a politikailag befolyásolt igazgatótanácsok majd eladják az egyetemek tulajdonait, vagy, hogy a dékánok politikai személyek lesznek. Elfogadhatatlan így ijesztgetni az akadémiai közeget. Ezért az Egyetemi Diáktanács nyilvános szakmai vitát szervez a törvényjavaslatról, hogy megakadályozzuk a dezinformációk terjedését“
– fogalmazott a Diáktanács elnöke.
A törvényjavaslatban korábban általuk is kifogásolt problémákat lényegében megoldottnak tekintik. Sajtóközleményükben hangsúlyozták, hogy a törvény aktuális változata már nem jelent veszélyt az egyetemek önkormányzatiságára, sőt az egyetemek autonómiáját csak erősíti. Éppen ezért nem csatlakoztak az egyetemek vezetősége által szervezett tiltakozásokhoz.
„Természetes, hogy a törvény ellen az egyetemi szenátusok tiltakoznak, hiszen megváltozik a hatáskörük. Ezek a változások azonban objektívan megerősítik az egyetemi önkormányzatokat és az önrendelkezést”
– jelentette ki Šuran.
Az egyetemi autonómia megszüntetéséről és a politikai befolyás erősödéséről szóló kijelentéseket a Diáktanács a törvényjavaslat félreértelmezésének vagy szándékos hazugságnak tartja. Hozzáteszik viszont, hogy a szükséges anyagi források hiányában a törvény nem hozhatja a várt eredményt.