Lakosság az élelmiszerárak növekedésén érzékeli az inflációt
A Szlovák Kereskedelmi Szövetség aggodalmát fejezte ki a piaci árak alakulása miatt, amelyek negatív hatásai egyre intenzívebbek. Nadežda Machútová, a Szlovák Kereskedelmi Szövetség elnöke szerint az áremelkedés okai széles körben ismertek, valamint a gazdaság minden szegmensét érintik. Az ország lakossága leginkább az élelmiszerárak folyamatos emelkedését érzékeli, hiszen ezeket a termékeket naponta vásárolják. Ebben az esetben azonban figyelembe kell venni azt is, hogy már a termelés költségei is emelkedtek, vegyük például az energiaárak növekedését. Így nem véletlen, hogy az élelmiszeripari vállalkozók is kénytelenek voltak az emelés mellett dönteni.
„A kereskedelmi szférára gyakorolt negatív hatásokat tekintve a koronavírus kisebb problémának bizonyul, mint a gyorsuló infláció. A januári adatok szerint az infláció eddig sosem látott mértéket öltött, Szlovákia pedig a maga 8,5 százalékával jócskán meghaladja az euróövezeti átlagot, amely 5,1 százalék. Az Európai Központi Bank szintén elismerte, az inflációval kapcsolatos előrejelzések egyelőre bizonytalanok, várhatóan azonban a következő időszakban is magas marad az érték”
– mutatott rá Machútová.
Kereskedelmi Szövetség az intézkedéscsomagban látja a megoldást
A kiskereskedők mindennapjait azonban egyéb tényezők is bonyolítják.
„A kiskereskedelem jelenlegi helyzetét a környező országokban bevezetett intézkedések is befolyásolják. A szomszédos államokban nem csupán az élelmiszer-, az energia- és az üzemanyagárak kedvezőbbek, de a háztartások közvetlen támogatása is. A bevásárlóturizmus miatt pedig mi is egyre komolyabban érezzük ennek a hatását. Szlovákia északi részén a kereskedők 5–30 százalék közötti értékben mérik a vásárlások számának csökkenését”
– számolt be róla a szövetség elnöke.
A Kereskedelmi Szövetség szerint egy olyan intézkedéscsomag lenne a megoldás, amely elmei közvetlenül kiegészítik egymást. A szövetség tagjai egyértelműen támogatják az élelmiszerek áfájának ideálisan 5 százalékra csökkentését, ami az alapélelmiszerek esetében jelenleg 10 százalék, a többi termék esetében pedig 20 százalék. Továbbá csökkentenék az üzemanyagok áfáját, valamint a gasztroszektorra kiszabott áfa mértékét is.
Politikusok cselekvése nélkül a helyzet bonyolódhat
„Sajnáljuk, hogy a proaktív állami politika helyett eddig csupán szemlélői vagyunk ennek a kedvezőtlen helyzetnek, és a gyors cselekvés, valamint a rendszerszintű megoldások keresése helyett a kereskedőket azzal vádolják, hogy visszaélnek a helyzettel az árrés növelése érdekében. A tagjaink elutasítják az efféle kijelentéseket”
– jelentette ki Machútová.
Machútová szerint a politikusoknak minél előbb cselekednie kell, mert a fogyasztók vásárlói magatartása nem csupán a kereskedők nyereségét befolyásolja, hanem az állami költségvetés bevételeit is, így a helyzet tovább bonyolódhat.