Na hlavný obsah

Bartusz: Ha nem sikerül egy szobor, összetöröm

A Bartusz György szobrászműeszről készült portréfilm bemutatóján jártunk

Foto: commagallery.sk

Bartusz György szlovákiai magyar képzőművész, szobrász, akcióművész, egyetemi tanár, a Magyar Művészeti Akadémia tagja. 1933-ban született, Kéménden nevelkedett, Prágában az Iparművészeti Főiskolát és a Képzőművészeti Akadémiát is látogatta. 1962 óta Kassán él, leszámítva azt a néhány éves pozsonyi kitérőt, amikor a Képzőművészeti Főiskola oktatója. A képzőművészet szinte minden hagyományos és modern területén kipróbálta magát. Egyik fő szervezője volt a kassai Kelet-szlovákiai Vasmű által megrendezett Nemzetközi Vasszimpóziumoknak. A normalizáció éveiben is az alternatív művészet egyik fő képviselője.1999-től, nyugdíjazásáig a kassai Műszaki Egyetem Szabadművészetek Tanszékének vezetője. 2004-ben Munkácsy-díjjal tüntették ki. Az idei év elején a Ľudovít Štúr Érdemrend II. fokozatát Zuzana Čaputová köztársasági elnök kezéből vehette át.

Főbb köztéri munkái: A korompai felkelés emlékműve, az Anatómiai modulus a Šafárik Egyetem Orvostudományi Karának bejárata előtt, Baróti Szabó Dávid emléktáblája Kassa Főutcájúan, Jakoby Gyula szobra a kassai Dóm közelében, Andy Warhol szobra Mezőlaborcon, de ő készítette III. Béla és II. András bronz szobrát is, amelyet Komáromban az Európa-udvarban helyeztek el. Sajnos, III. Béla szobrát ezéven vandálok megrongálták. 

Bartusz György életéről és munkásságáról a közelmúltban mutattak be egy portréfilmet Kassán, a vetítés után egy rövid interjút mi is készíthettünk vele.  

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Kultúra | Tudomány rovatban