Javában tart a nagybetűs szúnyogszezon! Ráadásul nemcsak régi ismerőseink, a közönséges házi vagy dalos szúnyogok szívják a vérünket, hanem újabban már a trópusi vidékekről behurcolt társaik is. Merthogy mostanra térségünkben, így Szlovákiában is megtelepedett az egzotikus betegségeket terjesztő ázsiai tigrisszúnyog.
Első egyedeit még tavaly észlelték, a jelek szerint sikerült áttelelnie és helyi populációt kialakítania Pozsony Főrév városrészében. Már bő tíz éve is felbukkant, akkor azonban még eltűnt.
Idén egyébként egy másik invazív faj, a japán bozótszúnyog egyedeit is regisztráltak az országban, konkrétan Kassán.
Szakemberek figyelmeztetnek: a szúnyogok csak a vírusok lehetséges hordozói, nem pedig a fertőzés okozói, tehát az előfordulásuk nem jelenti automatikusan a fertőző betegségek terjedését.
Vajon miről ismerhetjük fel őket, mit tehetünk ellenük és miféle kórokozókat adhatnak át? Kurucz Kornéliát, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusát, a Szentágothai János Kutatóközpont virológiai kutatócsoportjának a tagját, egyben a Virológiai Nemzeti Laboratórium Betegségvektor és Betegségökológia Kutatócsoportjának a vezetőjét Rácz Vince kérdezte.