Na hlavný obsah

Zelenszkij: Ukrajna letett a NATO-tagságról

Kijev már nem számít rá, hogy Ukrajna NATO-tagállam lesz - közölte az ukrán elnök az Egyesített Expedíciós Erők országainak vezetőihez intézett beszédében.

Zelenszkij: Ukrajna letett a NATO-tagságról
Volodimir Zelenszkij videóüzenete a washingtoni Capitolium képviselőinek 2022. március 16-án. Foto: TASR/AP

Az Egyesített Expedíciós Erők egy katonai szervezet, amelynek feladata Európa északi részének, valamint a távoli-észak régiójának védelme Grönlandtól egészen a norvég-orosz határig a Barents-tenger térségében. A szervezet az Észak-Atlanti Szövetség árnyékában működik – ritkán kerül reflektorfénybe. Az Egyesített Expedíciós Erők most viszont a közbeszéd tárgyává vált Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a szervezet vezetőihez intézett beszédének köszönhetően.

„Világos, hogy Ukrajna nem tagja az Észak-Atlanti Szövetségnek, ezt megértjük. Hosszú évek óta hallunk az állítólagos nyitott ajtókról, ugyanakkor arról is, hogy nem léphetünk be rajtuk“

– fogalmazott Zelenszkij.

Kijev még 2008-ban kérvényezte Ukrajna felvételét a NATO-tagállamok közé. Három évvel ezelőtt az ukrán parlament olyan módon változtatta meg az alkotmányt, hogy Ukrajna törekvése a NATO-tagságba a lehető leginkább összhangban legyen az alaptörvénnyel.

„Egy olyan állam felvételét a NATO-ba, amelynek határain belül aktív katonai konfliktus zajlik – a luhanszki és a donyecki térségben – sokan rizikós lépésnek tartották a háború kitörése előtt is. A NATO garantálja a tagállamai kárára elkövetett támadások esetében a közös ellenlépést, ezért az Észak-Atlanti Szövetség tagjai féltek“

– fogalmazott Lucia Yar, az Euractiv munkatársa.

Ahhoz, hogy Ukrajnát felvegyék a NATO-ba, a Szövetség mind a harminc tagországának beleegyezése szükséges.

„Oroszország számára már csak földrajzi szempontból is nehezen lenne megemészthető Ukrajna NATO-tagsága, hiszen ebben az esetben túlzottan keletre nyúlna a NATO határa. Ugyanakkor a tapasztalatok alapján felmerül a kérdés, hogy lehet-e hinni Oroszországnak és valamilyen egyezséget kötni vele“

– vázolta Daniel Gurňák, a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának térségi szakértője.

Moszkva már 1994-ben kilátásba helyezte, hogy hajlandó lenne elismerni Ukrajna szuverenitását, amennyiben Ukrajna lemond a nukleáris fegyverekről. Oroszország azonban 2014-ben a Krím annektálásával és később a kelet-ukrajnai területek  elfoglalásával felrúgta a szerződést.

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban