„A sokszínűség védelmének nevében végül majd eltörlünk mindenfajta önazonosságot“ – jelentette ki a katolikus egyházfő, aki szerint olyan gondolkodásmód létrejöttének lehetünk tanúi, amely tagadja a történelmet, vagy ami még rosszabb: jelenkori fogalmaink alapján újraírja azt. “Jóllehet minden történelmi helyzetet az adott korszak hermeneutikája, megismerési rendszere alapján kell értelmezni”– tette hozzá. Véleménye szerint ez az ideológiai gyarmatosítás egy formája, amely nem hagy teret a véleménynyilvánítás szabadságának, és manapság egyre inkább az „eltörlés kultúrájában” ölt testet, egyre több területen és közintézményben üti fel a fejét. A pápa megismételte, hogy számos témakörben már „olyan gondolkodásmód uralkodik el, amely tagadja az emberiség azon természetes alapjait és kulturális gyökereit, amelyek nagyon sok nép önazonosságát alkotják”. Decemberben a katolikus egyház vezetője már bírálta az Európai Bizottság egy belső dokumentumát, amely a karácsony szó használatának mellőzését javasolta. Az indítványt a pápa a „felvizezett laicizmusból eredő anakronizmusnak” nevezte. Beszédében utalt a történelmi személyek gyarmati múltjuk miatt eltávolított szobraira, valamint az Egyesült Államokban és Európában ezzel kapcsolatban kirobbant vitákra.
New Yorkban két hét múlva tartják az atomsorompó-szerződés tizedik felülvizsgálati konferenciáját. Az egyházfő ezzel kapcsolatban ismét megfogalmazta aggodalmát a „rendkívül erkölcstelen” atomfegyverekkel kapcsolatban, és létfontosságúnak nevezte az Iránnal kötött nukleáris megállapodásról szóló, öt hónap után november végén Bécsben újrakezdett tárgyalások folytatását.
“Az emberiség által létrehozott fegyverek közül az atomfegyverek különösen aggasztóak”
– hangsúlyozta Ferenc pápa
Ferenc pápa beszédében szokatlan részletességgel áttekintette a világban zajló fegyveres konfliktusokat is, megemlítve Szíriát, Jement, Etiópiát, Ukrajnát és Szudánt. Nyugtalanságának adott hangot a „lezárhatatlan konfliktusok miatt, amelyek néha már-már valódi háborúk helyettesítőinek tűnnek”.