Ódor Lajos kormányfő emlékeztetett: a kérdésről már hosszabb ideje tárgyal a pénzügyminisztérium, a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) és a Szlovák Bankszövetség (SBA) munkacsoportja. Azoknak, akik tényleg segítségre szorulnak, célzott megoldásokat kínálnak. Ezeket valószínűleg a jövő héten fogják bemutatni.
A miniszterelnök szerint nem szabad azzal ijesztgetni az embereket, hogy a hitelfelvevők 20-30 százaléka a törlesztőrészletek emelkedése miatt, elveszíti a tetőt a feje felől. Ezt a probléma felnagyításának tartja, ami a választási kampány része lett. Ezzel azokra a pártokra és politikusokra reagált, akik az utóbbi időben különféle megoldásokkal álltak elő a hiteltörlesztéssel kapcsolatos problémák leküzdésére.
„A kamatlábak hosszú éveken át rendkívül alacsonyak voltak, és ezek most, a megemelkedésük után, még mindig alacsonyabbak, mint mikor beléptünk az eurózónába. Nem gondolom, hogy a kormánynak és más adófizetőknek kellene összerakni a pénzt, hogy mindenkinek segíthessünk, beleértve a jómódúakat is, akik drága ingatlant vásároltak Pozsonyban” – hangsúlyozta a kormányfő. A többletkiadások többnyire nem lépik át a 100 eurót – jelentette ki.
Ez azonban Ódor szerint nem jelenti azt, hogy egyes esetekben nem fordulhatnak elő problémák.
„A hitelt törlesztő háztartások talán 1 százalékában, a fizetésekhez viszonyítva, tényleg drámai emelkedésről lehet szó. Ez azonban nem országos vagy össztársadalmi probléma” – magyarázta. A kormány ezeket az eseteket sem kezeli könnyelműen, amit épp az említett munkacsoport működtetése bizonyít.
Véleménye szerint a bankoknak is az az érdeke, hogy az ügyfeleik továbbra is törlesszék a hiteleiket. Éppen ezért problémák esetén sokszor egyéni törlesztési ütemtervet fogadnak el. A kormányfő szerint az is kulcsfontosságú, hogy a bankok hosszútávon is jól működjenek. Ezért nem pártfogolja a bankok rendkívüli megadóztatását, és kormánya nem fog ilyesmit kezdeményezni.
(TASR)