Míg a megelőző vizsgálatok száma 2019-hez képest emelkedett, addig a diagnosztikai vizsgálatok terén csúszás tapasztalható. Ahogy Elena Marušáková, a Betegjogi Szövetség alelnöke mondta, ez a lemaradás az, amit egyhamar nem fognak behozni
A kihagyott röntgen- és ultrahangvizsgálatok száma is riasztó. 2019 és 2021 között a betegeknek 11,5 millió röntgenvizsgálatot és 14,5 millió ultrahang- vagy szonográfiás vizsgálatot kellett volna végeztetniük. Mindkét esetben több mint egymillióval kevesebbet végeztek.
Ahogy az egészségügyi szakemberek bepótolják az elmaradt vizsgálatokat, úgy próbálják bepótolni az elhalasztott műtéteket is. Végül is a világjárvány legrosszabb hónapjaiban csak az akut és sürgős esetekkel foglalkoztak. Három évvel a világjárvány után például 57 ezerrel kevesebb nőgyógyászati műtétet végeztek, ami harminc százalékos csökkenést jelent.
Marušáková emlékeztet arra, hogy a világjárvány előtt is a betegeknek várniuk kellett például a csípő- vagy szívműtétekre. A koronavírus még rosszabbá tette a helyzetet. „Ijesztő, hogy már ma is tizenhárom hónapot vagy még többet kell várniuk a betegeknek egy csípőprotézisre. Sőt, akár két évet is az epehólyagműtétre” – közölte.
(ujszo.com)