A cél annak elérése, hogy az EU egy év alatt egymillió lőszert legyen képes előállítani. A szakértő szerint ez kezdetnek jó, de nem elegendő.
Az Európai Bizottság több mint 500 millió eurót kíván félretenni a lőszergyártás növelésére Ukrajna megsegítése és az uniós tagországok készleteinek feltöltése érdekében.
A lőszergyártás támogatásáról szóló törvényével (ASAP) az Európai Bizottság egyes iparági akciókat kíván finanszírozni, amelyek célja a lőszergyártás fellendítése, például az ellátási lánc javításával, gépek és munkaerő finanszírozásával.
Brüsszel azt is lehetővé teszi az uniós országok számára, hogy a kohéziós és helyreállítási forrásokat védelmi iparukba irányítsák át.
„Ami az időzítést illeti, nem igazodnak az azonnali szükségletekhez. Azért van szükségünk rá, hogy lendületet adjunk a paradigma megváltoztatásához, és az a célom, hogy megnézzem, hogyan tudnánk segíteni abban, hogy az európai védelmi ipar a háborús gazdaság felé haladjon. De még nem tartunk ott” – mondta brüsszeli sajtótájékoztatóján Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos.
A program a harmadik része annak a szélesebb körű uniós erőfeszítésnek, hogy több lőszert és fegyvert szállítsanak Ukrajnába, különös tekintettel 1 millió darab, 155 milliméteres tüzérségi lőszerre, amelyet Kijev kér.
– Ez egy kezdet, de nem valószínű, hogy elég lesz – magyarázta Garvan Walshe, az EPC védelmi szakértője. – A háborúban elhasznált lőszer mennyisége óriási. Ukrajna néhány hét alatt több tüzérségi lövedéket lő ki, mint amennyi a brit és francia hadsereg teljes készletében rendelkezésre áll. Tehát ez nem csak arról szól, hogy Ukrajnát a harcban tartsuk. Arról is szó van, hogy feltöltsük a készleteinket, és olyan kapacitást teremtsünk, hogy újra meg tudjuk vívni a nagy intenzitású háborút. Tehát a két évvel ezelőtti szint fölé kell növelnünk a kapacitásunkat és a készleteinket.
Brüsszel szerint a pénz akár 60 százalékos társfinanszírozást biztosítana bizonyos projektekhez, a többi pénzt pedig a tagállamoknak vagy a cégeknek kellene előteremteniük.
De az EU-nak a „made in Europe”-projekt felé kell tovább lépnie?
„Szerintem a nyugati szövetség részeként kell tekintenünk magunkra. És ez nem csak az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot vagy Kanadát foglalja magában, hanem Dél-Koreát és Japánt is. Dél-Korea például elkezdett tankokat építeni Lengyelország számára, részben azért, mert ez az a gyártási kapacitás, amivel az európai vállalatok jelenleg nem rendelkeznek. De ez egyben piacot is jelent számunkra. Végül is ezek mind fejlett demokratikus országok, általánosságban összehangolt külpolitikával. Tehát az a biztos, hogy Szöullal vagy Tokióval ugyanolyan védelmi ipari kapcsolatokat ápolhatunk, mint az Egyesült Államokkal” – értékelt Garvan Walshe.
Ez egy egyéves terv, amelyet 2025 júniusáig kell teljesíteni, és főként azon 11 tagállam számára lesz előnyös, amelyek képesek előállítani ezeket a 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket. (hu.euronews.com)