Januárban ismét kevesebb ukrajnai menekült kért ideiglenes védelmi státuszt az Európai Unió tagállamaiban az előző hónap adataihoz képest; továbbra is Lengyelország adta meg a legtöbb ilyen jogi státuszt az ukrajnai kérelmezőknek – tájékoztatott kedden az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Az uniós hivatal közlése szerint a háború elől Ukrajnából elmenekültek januárban is nagy, de csökkenő számban regisztráltak ideiglenes védelemre, amelynek révén kaphatnak egyebek mellett egészségügyi ellátást, dolgozhatnak, a gyerekeik pedig állami iskolába járhatnak.
Az év első hónapjában a legtöbb, 28 445 ideiglenes védelmi státuszt biztosító Lengyelországot Németország (28 205), Románia (8955) és Spanyolország (4250) követte. Lengyelország januárban a decemberi adatokhoz képest 3415-tel kevesebb ilyen státuszt adott meg a kérelmezőknek.
Jelentős volt a csökkenés továbbá Romániában, ahol a novemberi adatokhoz képest januárban 2305-tel kevesebb ilyen jogállást biztosítottak, míg Olaszországban és Írországban kétezerrel.
Jelentősebb növekedést a decemberi adatokhoz képest Németországban (+3095) jelentettek. Az ukrajnai háború kezdete óta a legtöbb ideiglenes védelmi státuszt Németország (971 920) és Lengyelország (969 425) biztosította.
Az egyes tagállamok népességéhez viszonyítva januárban az ideiglenes védelemben részesülő ukrán állampolgárok ezer lakosra jutó aránya Cipruson (1,0), valamint Észtországban és Lengyelországban (mindkettőben egyaránt 0,8) volt a legnagyobb.
A menekült ukrajnai kiskorúak számára januárban Németország biztosította a legtöbb, 8275 ideiglenes védelmet, majd Lengyelország (6800) és Románia (2905) következett.
(mti)