Na hlavný obsah

Scholz: függetlenedtünk az orosz gáztól, széntől, olajtól

Németország tavaly 14 milliárd eurót költött Ukrajna támogatására.

Scholz: függetlenedtünk az orosz gáztól, széntől, olajtól
Foto: AP/Stefan Sauer/dpa

Az ukrajnai háború befejezéséről szóló tárgyalások csak akkor kezdődnek el, ha Putyin orosz elnök belátja, hogy nem fog nyerni – jelentette ki a német kancellár Biden elnökkel folytatott tárgyalásai után a CNN-nek adott interjújában. Olaf Scholz hangsúlyozta: Németországban nincs gazdasági válság.

„Jelenleg mi vagyunk Ukrajna legerősebb támogatói a kontinentális Európában, és továbbra is azok maradunk. Ez a fegyverek miatt is így van, ahol az Egyesült Államokkal és más barátokkal egyeztetünk“ – hangsúlyozta Scholz a CNN újságírójának. Elmondta: Németország tavaly 14 milliárd eurót költött Ukrajna támogatására.

A háború végéről csak akkor kezdődhetnek tárgyalások, ha az orosz elnök megérti, hogy nem fog győzni. „Úgy vélem, szükségszerű, hogy Putyin megértse, ezzel az invázióval és imperialista agressziójával nem fog sikerrel járni, hogy vissza kell vonnia csapatait“ – mondta Scholz.

Arra a kérdésre, hogy lesz-e olyan megállapodás, amely területi kompromisszumokkal vet véget a háborúnak, esetleg úgy, hogy Ukrajna nem veszi vissza a Krímet vagy a keleti Donbasz egyes részeit, Scholz úgy válaszolt: „Mi nem fogunk helyettük döntést hozni. Támogatjuk őket“.

Kína esetleges oroszországi fegyverszállításaival és az ezzel kapcsolatos újabb szankciókkal kapcsolatban Scholz kijelentette: „Megkértük őket, hogy ne szállítsanak fegyvereket Oroszországnak (…), és viszonylag optimista vagyok, hogy ebben az esetben sikerrel járunk a kérésünkkel“.

A német kancellár az interjúban elmondta: Németország függetlenítette magát az Oroszországból érkező gáz-, szén- és kőolajszállításoktól.

„Egy évvel ezelőtt senki sem számított arra, hogy gazdaságilag könnyen túlélünk egy olyan helyzetet, amelyben Németország és Európa számos része nem kap többé gázt Oroszországból“, Németország azonban növelte a cseppfolyósított földgáz (LNG) importját Európa nyugati részeiből, új terminálokat épített Észak-Németországban és meghosszabbította az atomerőművek élettartamát – mondta Scholz.

„Így aztán sikerül, és semmi nem valósult meg abból, amire egyesek számítottak. Nincs gazdasági válság Németországban, nincs gázhiány vagy bármi ilyesmi“.

(hu.euronews.com)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban