A szlovák gazdaság 2023-ban 1,5%-kal, 2024-ben pedig 3%-kal nőhet. Az átlagos infláció 2024-ben 9% körül várható, jelentette ki kedden Peter Kažimír, a SZNB (NBS) elnöke sajtótájékoztatón, amelyn bemutatták a „Gazdasági és monetáris fejlődés – 2022 tél“ című prognózist Ľudovít Ódor alelnök jelenlétében. „Arra számítunk, hogy az idei évet 12% körüli átlagos inflációval zárjuk“ – mondta Kažimír.
„Elvileg 2025-re mind a gáz-, mind az áram árát a duplájára kellene emelnünk ahhoz képest, amit jelenleg háztartási szinten fizetünk. Ez viszonylag magas. Csak az a kérdés, hogy hogyan osztjuk el az időben. Minél kevesebbet adunk most, annál többet kell adnunk a jövőben“ – mutatott rá Ódor.
A SZNB előrejelzése szerint a kormány energiaárakkal kapcsolatos intézkedései hatékonyan megakadályozzák a lakosság életszínvonalának csökkenését jövőre. A kormány intézkedései megakadályozzák a háztartások megélhetési költségeinek jelentős emelkedését, ami valószínűleg megakadályozza a gazdaság, a reáljövedelmek és a lakosság vásárlóerejének jövő évi visszaesését.
A központi bank becslése szerint azonban a kormányzati beavatkozásoknak ára van az államháztartás terhei és az elkövetkező évek fejleményeivel kapcsolatos bizonytalanság növekedése miatt. 2025-re a háztartásoknak a piaci energiaárak alapján jelentősen emelkedő energiaszámlákkal kell számolniuk, ha azok magas szinten maradnak. A bank szerint azonban az államháztartás helyzete nem teszi lehetővé, hogy a kormány hosszú távon kompenzálja a piaci és a fogyasztói energiaárak közötti nagy különbségeket.
A SZNB előrejelzése szerint az államadósság a következő években további intézkedések nélkül is a bruttó hazai termék (GDP) 60%-a közelében marad. A központi bank arra számít, hogy az elkövetkező években romlik az államháztartás gazdálkodása. A hiány 2023-ban várhatóan a GDP 5,9%-a, 2024-ben pedig akár a GDP 5,5%-a is lehet, ami az energiaválság és a magas infláció enyhítését célzó intézkedéseknek, valamint a kormány által hozott magas szintű állandó intézkedéseknek tudható be.
Jövőre a központi bank szerint az adósság tovább csökken, de a SZNB a várható magas hiány miatt ismét emelkedésre számít. A bank szerint azonban 2023-ban újra bevezethetik az adósságféket, ami alacsonyabb adósságkövetelményeket írhat elő.
A központi bank szerint a gazdasági kilátásokat továbbra is nagyfokú bizonytalanság övezi, amely túlmutat a kormányzati politikán. Az ukrajnai háború hatása jelenti a legnagyobb kockázatot a gazdaságra nézve. Ehhez kapcsolódik az a kérdés, hogy Európa hogyan fog megbirkózni az energiaválsággal. (TASR)