Na hlavný obsah

Többen lettek, mégsem felhőtlenül boldogok

Csalódottság kíséri a 2021-es népszámlálás eredményeit követő kiértékelést. A vártnál jóval kevesebben, csupán 23 700-an jelölték magukat Ruszinnak, második nemzetiségnek is csupán 39 800-an jelölták ezt a nemzetiséget.

Többen lettek, mégsem felhőtlenül boldogok
Ľuba Králová Foto: fb.com

A népszámlálási adatok az anyanyelv megközelítéséből megint csak lehangoló számokat produkáltak. Míg 2011-ben több mint 55 ezren vallották magukat Ruszin anyanyelvűnek, addig a legújabb felmérésben már csupán 38 600-en. A Ruszin anyanyelvűek számának csökkenése mögött leginkább az húzódik meg, hogy míg beszélni ugyan csak-csak megtanulnak ruszinul a kisebbség tagjai, írni viszont nem. Szlovákiában jelenleg csak két Ruszin tanításinyelvű iskola létezik, pár iskolában oktatják a nyelvet, heti két órában.

A törvény szerint, a népszámlálási adatok alapján több településen is kikell majd tenni Ruszin nyelvű táblákat és a hivataloknak is biztosítaniuk kell a kétnyelvűséget, de az önkormányzatok valószínűleg erre nincsenek felkészülve. Az önkormányzatok csupán az eperjesi Ruszin Nyelv és Kultúra Intézetéhez tudnak fordulni, ha valamit Ruszin nyelvre kell lefordítani, egyébként az eperjesi az egyetlen Ruszin nyelvi intézet az egész világon, jelenleg az Eperjesi Egyetem keretein belül működik.  

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban