Na hlavný obsah

Valósággá váló disztópia Oroszországban: intő példa a diktatúrává váló demokráciák értelmezéséhez

A disztópia az a stílus a mai popkultúrában, ami nyomasztó tartalma ellenére mégis képes tömeget vonzani, talán a belénk tápált kíváncsiság, borzongani vágyás miatt, ami egyben a horror zsánert is szülte, ez utóbbival ellentétben a negatív jövőkép mindig is közelebb állt hozzánk, talán megfoghatóbb volta miatt.

Valósággá váló disztópia Oroszországban: intő példa a diktatúrává váló demokráciák értelmezéséhez
Foto: TASS

Február 24-én ez az eddig csak a mozivásznon vagy regényekben megrajzolt kép hirtelen elérhető közelségbe került. Talán ezért is érdekes megközelítés, ha egy posztapokaliptikus világképet megrajzoló író gondolatait olvassuk. „Nem is tartózkodom Oroszországban. Ez azért nagyobb védelmet nyújt a számomra. Ebben a helyzetben döntöttem a (Putyint bíráló) cikk megírása mellett. Ami Ukrajnát illeti, ez a háború szörnyű bűn, ami pedig Oroszország jövőjét illeti, ez a háború szörnyű tévedés” – írta Dmitrij Gluhovszkij 42 éves orosz író és újságíró, a Metro széria atyja.

Ami pedig scifi volt, napról-napra kúszik közelebb, beljebb a valóság dimenziójába. 3,8 millió orosz hagyta el február óta Oroszországot. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a kommunista éra szellemképe így materializálódik a leg megfoghatóbb módon. Oroszország belülről a regények nyomasztó fantáziavilágába süllyed, ahol az ember számár az állami média alternatív valósága folyik minden csatornán.

A remény halovány sugara, hogy az oroszok keresik és egyelőre meg is találják az alternatív utakat a külvilág elérésére. Részben mert az emberi kíváncsiság még egy elnyomott rezsimben is nyitva tartja az emberi füleket, hogy az meghallja a propaganda zaján túl a valóság zümmögését, másrészt mert a kibertér háborúja révén a hackerek pont ezt az álvalóságot teremtő gépezetet is támadják, lebontva legalább a virtuális falakat.

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban