A pozsonyi Grössling utcai Gimnázium tanulója, Simon Omaník, akit a közép-európai matematikai diákolimpián elért harmadik helyéért díjaztak a Grassalkovich-palotában, a Denník N-nek elmondta, szerinte Peter Pellegrini csalással és hazudozással lett köztársasági elnök, olcsó élelmiszerekről és gázról szóló populista ígéreteket tett, ráadásul azzal vádolta ellenfelét, Ivan Korčokot, hogy az ukrajnai háborúba küldené az embereket, holott a diák szerint Korčok ilyet nem tett volna, s ha mégis, akkor sem lett volna ennek semmilyen racionális alapja.
„Meggyőződésem, hogy nem számít, mit érezünk, mit gondolunk, nem számít, bármennyire nem értünk egyet egymással, legalább arra képesnek kellene lennünk, hogy kezet fogjunk és kölcsönös tiszteletet mutassunk, különösen az államfővel, Szlovákia legfőbb, közvetlenül a polgárok által választott képviselőjével szemben. Ez is a nemzet és a társadalom érettségének ismérve” – írta Tomáš Drucker oktatási miniszter, aki sajnálja, hogy az esemény politikai töltetet kapott.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter rámutatott, az üres kéz másik irányába nyújtása mindig is azt jelentette, hogy az illető fegyvertelen, szándékai tisztességesek, s bár mára a kézfogás hétköznapi gesztussá lett, ugyanazon jelentéstartalommal bír. „Nem fogni kezet az elnökkel csupán azért, mert valaki saját politikai nézetekkel rendelkezik, szomorú jelképe a mának” – írta Šutaj Eštok, aki szerint mindez az ellenzéki progresszív hisztéria eredménye, amely minden arra nem voksolót becsmérel.
Maroš Žilinka főügyész szerint az államfői jobb látványos elutasítása nemcsak a szlovák valóság szomorú névjegye, hanem mindenekelőtt helytelen és tiszteletlen, ugyanakkor, a Demokrati elnöke Jaroslav Naď, valamint, a párt alelnöke, Juraj Šeliga bírálták a legfőbb ügyészt és a Slovensko Mozgalom elnökéhez, Igor Matovičhoz hasonlóan kiálltak a kézfogást elutasító diák mellett, akiről szerintük mások is példát vehetnének.
(TASR, Aktuality, HNonline)