„Először kerül be a hajózásból származó kibocsátás az úgynevezett EU ETS hatálya alá. A törvénytervezet szabályozza az alapfogalmakat, a nyomon követést és a jelentéstételt, a kibocsátási egységek kiosztását és leadását, valamint a hajózási társaságok kötelezettségeit” – közölte a környezetvédelmi minisztérium.
2026. január 1-jétől más üvegházhatású gázokat, nevezetesen a metánt és a dinitrogén-oxidot is be kell vonni a tengeri szállítási tevékenységek hatálya alá. A módosítástervezet új, különálló kibocsátáskereskedelmi rendszert vezetne be az épületekre, a közúti közlekedésre és más ágazatokra, különösen a kisiparra.
„A törvényjavaslat meghatározza a szabályozott szervezet, az üzemanyag, az adómentes forgalomba hozatal és az üvegházhatású gázok kibocsátási engedélyét.” – magyarázta a környezetvédelmi tárca.
A tervek szerint 2030-ra 42 százalékos kibocsátás-csökkentést érnének el a 2005-ös szinthez képest.
A törvénytervezet szabályozza továbbá a Modernizációs Alap működését, az államigazgatási szervek hatáskörét és a kibocsátási egységek árveréséből származó bevételek felhasználását. Ugyanakkor szabályozni kell azokat a területeket, amelyekre a Környezetvédelmi Alap forrásai biztosíthatók és felhasználhatók.