Na hlavný obsah

Szlovákiában be kell vezetni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának új kereskedelmi rendszerét

Első alkalommal a tengeri közlekedésből származó kibocsátásokat is be lehetne vonni a rendszer hatálya alá. A cél az, hogy a rendszert 2030-ig a kibocsátások csökkentésére alakítsák át. Mindez a kibocsátáskereskedelemről és a Környezetvédelmi Alapról szóló törvények módosítási tervezetét követi, amelyet szerdán hagyott jóvá a kormány.

Szlovákiában be kell vezetni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának új kereskedelmi rendszerét
Foto: Freepik

„Először kerül be a hajózásból származó kibocsátás az úgynevezett EU ETS hatálya alá. A törvénytervezet szabályozza az alapfogalmakat, a nyomon követést és a jelentéstételt, a kibocsátási egységek kiosztását és leadását, valamint a hajózási társaságok kötelezettségeit” – közölte a környezetvédelmi minisztérium.

2026. január 1-jétől más üvegházhatású gázokat, nevezetesen a metánt és a dinitrogén-oxidot is be kell vonni a tengeri szállítási tevékenységek hatálya alá. A módosítástervezet új, különálló kibocsátáskereskedelmi rendszert vezetne be az épületekre, a közúti közlekedésre és más ágazatokra, különösen a kisiparra.

„A törvényjavaslat meghatározza a szabályozott szervezet, az üzemanyag, az adómentes forgalomba hozatal és az üvegházhatású gázok kibocsátási engedélyét.” – magyarázta a környezetvédelmi tárca.

A tervek szerint 2030-ra 42 százalékos kibocsátás-csökkentést érnének el a 2005-ös szinthez képest.

A törvénytervezet szabályozza továbbá a Modernizációs Alap működését, az államigazgatási szervek hatáskörét és a kibocsátási egységek árveréséből származó bevételek felhasználását. Ugyanakkor szabályozni kell azokat a területeket, amelyekre a Környezetvédelmi Alap forrásai biztosíthatók és felhasználhatók.

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban