Erzsébet magyar királyné a Wittelsbach-házból származó bajor hercegnő, I. Ferenc József császár és királlyal kötött házassága révén osztrák császárné és cseh-, valamint magyar királyné, ismertebb nevén Sissi.
Sissi, aki meghaladta saját korát, igazi popikonnak számított már életében is, és ma is népszerű. Bár, születésnapja éppen december 24-ére esett, a karácsonyt állítólag nem szerette. Karácsonykor szinte minden évben láthatóak a Romy Schneider-féle Sissi filmek, amelyek idén sem maradtak ki az ünnepi kínálatból. Több film is készült róla, az életéről, a Netflix Császárné c. sorozatban egy teljesen más Sissit láthatunk, legalábbis más arcát mutatják meg, akárcsak a Fűző c. filmdrámában. De kaphatunk-e valós képet róla és az életéről? Hogyan néz filmet egy történész, fontos-e a hitelesség, egyebek mellett erről kérdeztem A nő arcai ünnepi különkiadásának vendégét, akivel Sissiről beszélgetünk.
Pető Andrea történész, a MTA Doktora, a Közép-Európai Egyetem tanára, a CEU Demokrácia Intézet kutatója. Kutatási területe a 20. századi társadalom és a társadalmi nemek története.
A beszélgetésből egyebek mellett kiderül:
- Új vagy más értelmezést kapott a császárnéról alkotott képünk?
- Melyik Sisivel azonosulunk leginkább?
- Van-e értelmezés tekintetében különbség, ha Sissiről vagy ha Erzsébetről beszélünk? Avagy Sisiben mindenki megtalálja a magáét?
- Minek köszönhetően vált ennyire népszerűvé?
- Beszélhetünk-e Sisi életrajzának modernizálásáról?
- A film- és sorozatkészítők mindenképpen modern köntösbe helyezték, de mit tudunk igazából Sissiről?
- Melyik Sisi áll a valódihoz vajon legközelebb?
- 125 éve vált merénylet áldozatává? Minek, vagy mi mindennek az elszenvedőlye volt ő?
- Miben lehet nekünk ma példakép?