„A betegek pozitív visszajelzései alapján tudjuk, hogy van igény erre a terápiára, és tervezzük a folytatást“ – árulta el Anna Rybková, az osztály főnővére.
A kaniszterápia olyan kezelési forma, amely az emberek és a kutyák közötti kölcsönhatáson alapul. A fő cél a kutyák segítségével fejleszteni és fenntartani a betegek kommunikációs és koncentrációs képességét, javítani a mentális állapotukat, és megpróbálni kilendíteni őket a mindennapi kórházi egyhangúságból.
A kutya segítségével végzett terápia hatékonyan csökkenti a szorongást, mert az állat jelenlétében megemelkedik az oxitocin, azaz a boldogsághormon szintje, és az ilyen kezelés segíti a motorikus készségeket is – tájékoztatott Rybková.
A kaniszterápiát elsősorban kiegészítő pszichoterápiás kezeléskén alkalmazzák olyan állapotú betegeknél, akiknél más módszerek nem hatékonyak, vagy nem alkalmazhatók. Ez a módszer különösen hatékony a rehabilitációban és az immunitás fokozásában.
A kezelést terápiás csapatok végzik: egy kutya és a gazdája. A kutyának megfelelően kiképzettnek kell lennie a feladatra, a vezetőnek pedig különlegesen képzettnek kell lennie a kaniszterápia és a pszichológia területén.
(TASR)