A belügyminisztérium tájékoztatása szerint mozgóurnát csak az állandó lakhelye szerinti szavazókör választási bizottságától kérhet a választópolgár vagy a hozzátartozója, a választás napján. A szavazás ezen módja, főként mozgásképtelen személyek, illetve fekvőbetegek számára van fenntartva.
Ilyen esetben a helyi választási bizottság két tagja viszi ki a mozgóurnát, a szavazólapokat és a borítékot, és a mozgóurnás szavazást kérő lakosok listája alapján keresik fel a választókat.
A bizottság két tagja köteles biztosítani a szavazás titkosságát, továbbá alá kell íratnia a választóval a szavazólapok és a boríték átvételét. „Ha a választó ezt nem tudja megtenni, vagy nem akarja aláírni a szavazólapok átvételének igazolását, a bizottság tagjai ezt feltüntetik a mozgóurnás szavazást kérő lakosok listáján” – áll a törvényben. Ha idősotthonban, vagy más hasonló intézményben kérnek mozgóurnás szavazást, a törvény szerint a választási bizottság és az intézmény egyezteti, hány órakor érkezik a mozgóurna.
(TASR)