Na hlavný obsah

Egymást érik az áradások és az erdőtüzek Európában

Sokakat evakuálni kellett otthonaikból.

Egymást érik az áradások és az erdőtüzek Európában
A kép illusztráció Foto: MTI/AP/GREGOR RAVNJAK

Ausztriában négyezren maradtak áram nélkül az áradások miatt, Cipruson pedig európai segítséget kértek a bozóttüzek megfékezéséhez.

Több százmillió eurós kár keletkezett Szlovéniában, ahol az ország történelmének legnagyobb természeti katasztrófája pusztít. A szlovén kormány az Európai Unió és a NATO segítségét kérte a helyzet megoldása érdekében.

A megkeresésre azonnal válaszolt az Európai Bizottság, Ursula von der Leyen Ljubljanába küldte a válságkezelési biztost, Janez Lenarčič-ot, hogy tárgyaljon a szükséges intézkedésekről

„Elképzelhetetlen mértékű a kár, mivel Szlovénia kétharmadát érinti valamilyen módon. Rendkívüli erőfeszítéseket kell tennünk a normális élet visszaállításáért“ – mondta Robert Golob. A szlovén miniszterelnök közölte, hogy a szomszédos országok hadseregeitől is segítséget vár logisztikai támogatásban és helikoptereket, amelyekkel a segélyeket el tudják juttatni az arra rászorultaknak.

Szombaton ötszáz embert evakuáltak Alsóbesztercéről, miután átszakadt a Mura folyón egy gát. Szlovéniából 85 holland állampolgárt is evakuáltak az áradások sújtotta területekről, őket vasárnap szállították haza Hollandiába. További öt holland állampolgárt eltűntként kerestek, akiket megtaláltak, két ember – apa és fia – ugyanakkor tisztázatlan körülmények között életét vesztette.

Vasárnap éjszaka a szlovén katasztrófavédelmet 186 alkalommal riasztották, többségében olyan házakhoz, amik veszélyessé váltak az áradások miatt.

Ausztria szlovén határhoz közeli Karintia tartományában két ember a folyóba zuhant, mert az árvíz korábban elmosta a partot. Csak az egyiküket sikerült megmenteni. A szlovén-osztrák határ mentén 110 embert kellett kimenekíteni, akiket átmeneti szállásokra vittek. A helyzet a hétvégén stabilizálódott, ám az érintett területek egy része még mindig csak csónakkal vagy helikopterrel közelíthető meg. A karintiai hatóságok arra kérték az embereket, hogy ne induljanak útnak autóval, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Az Energie Steiermark osztrák energiaszolgáltató közölte: az áradások miatt  pénteken csaknem négyezren maradtak áram nélkül.

Előrejelzések szerint az áradásokat okozó csapadék tovább indulhat délre, Horvátország és Szerbia felé.

Európa déli részén eközben bozóttüzek tombolnak. Középnyugat-Portugáliában mintegy 6000 hektáron égett a növényzet, több falut evakuálni kellett, hatan megsérültek. A portugáliai erdőtűz Ferenc pápa hétvégi fátimai látogatását is megnehezítette, a katolikus egyházfőt szállító helikopternek sűrű füstben kellett felszállnia.

A spanyol-francia határon is többeknek el kellett hagyniuk otthonukat, mert az erős szelek miatt 200 hektárnyi területen tűz ütött ki szombaton. A lángokat vasárnapra sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.

Cipruson is lángra kapott a növényzet. A tüzet megpróbálták eloltani a katasztrófavédelem munkatársai, de nem jártak sikerrel. Ezért vasárnap a ciprusi kormány életbe léptette a RescEU-program, amely az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusának része.

A szigetország miniszterelnöke vasárnap telefonon tárgyalt Kiriakosz Micotakisz görög miniszterelnökkel, Görögország két tűzoltó repülőgépet küld Ciprusra. A ciprusi külügyminiszter Görögország mellett Izraeltől, Libanontól és Egyiptomtól vár segítséget. (hu.euronews.com)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban