Na hlavný obsah

Sólymos László elmarasztalja a kormányt a Slovalco alumíniumgyár bezárásával kapcsolatban

A Slovalco alumíniumgyár sorsa a kormány kezében volt, amely nem volt képes megmenteni az ország egyik legfontosabb gyárát.

Sólymos László elmarasztalja a kormányt a Slovalco alumíniumgyár bezárásával kapcsolatban
Foto: slovalco.sk

A garamszentkereszti (Žiar nad Hronom) Slovalco alumíniumgyár sorsa a kormány kezében volt, amely nem tudta megmenteni a zsiari régió és egész Szlovákia egyik legfontosabb gyárát. Ezt Sólymos László, a Szövetség parlamenten kívüli párt országos tanácsának elnöke jelentette ki a garamszentkereszti alumíniumgyár utolsó kemencéinek leállítására reagálva. A TASR-t erről Magdeme Klára, a Szövetség szóvivője tájékoztatta.

      „Nemcsak nemzeti, hanem európai szinten is hagyták, hogy az egyik legmodernebb és legökologikusabb gyárat térdre kényszerítsék. Tétlenségük miatt kénytelenek leszünk az ökológiai alumíniumot piszkos kínai alumíniummal helyettesíteni. Több száz alkalmazott veszíti el állását és jövedelmét a kormánytisztviselők szakszerűtlensége és hanyagsága miatt, és ugyanez a sors vár több ezer emberre a Slovalco alvállalkozói vállalatainál is“ – zárta Sólymos. Hozzátette, hogy az alumíniumgyár a régió legnagyobb munkaadója, és a város és az egész régió fejlesztésébe is aktívan bekapcsolódott, gyakran anyagi hozzájárulással.

      A Slovalco alumíniumgyár eredetileg 226 elektrolíziskemencét üzemeltetett, de a termelés tavaly augusztusban leállt. A vállalat részvényesei hétfőn (január 9-én) hagyták jóvá az utolsó tíz alumíniumgyártó kemence leállításáról szóló döntést. A bezárás mintegy 300 alkalmazottat érint, és az alumíniumkohóban csak a technológiai hulladék feldolgozására szolgáló újrahasznosító központ fog tovább működni.

A Slovalco már régóta követeli a kibocsátáskereskedelemről szóló törvény módosítását és az energiaigényes vállalatok kompenzációs szintjének a többi iparosodott uniós ország szintjéhez való igazítását. A vállalat azt tervezi, hogy a technológiát olyan állapotban tartja, hogy az újraindítható legyen. A termelés újraindításának költségeit közel 100 millió euróra becsülik. (tasr)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban