Az esetről jelenleg ez az egy fentebb jelzett információ a biztos, vagyis, egy bomba felrobbant egy Kreml bartát ideológus lányával, aki maga is újságíró, politológus, propagandista volt. Az este által gerjesztett hullámok szinte azonnal a felszínre hozták a leg különbözőbb narratívákat.
A leggyorsabban terjedő véleményt maga az orosz fél nyújtotta az arra fogékonyaknak, vagyis az ukránok, vagy egy „ügynök” esetleg az Azov ezred bérgyilkosa, egy bizonyos Natalja Vovko hajtotta végre a merényletet egy távirányítású bombával.
A máskor hónapokig tartó, szélesspektrumú, kiterjedt nyomozást az FSB az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat alig 48-óra alatt lezavarta. Tudni vélik Vovko előéletét, útját Ukrajnából a Dombaszon át Oroszországba, onnan Moszkvába. Pontosan ismerik az állítólagos merénylő a támadást megelőző napon végzett mozgását is.
A témában megkérdezett szakértők szerint viszont ez a bizonyítékcsomag a legjobb esteben is már előre be volt készítve, várva a „váratlan” merényletet. Azon túl, hogy az ukrán szál is erősen kérdéses, több forrás maga Alekszander Dugin nyugati sajtóban interpretált pozícióját is vitatja.
Az eddigi vélemények közül legkevésbé tárgyalt verzió áll talán a legközelebb a valósághoz. Egyes feltételezések szerint a merénylet kivitelezésének stílusa inkább arra enged következtetni, hogy vagy egy eldurvult magán jellegű ügy – esetleg valamilyen félresikerült pénzügyi esemény – vagy az orosz szélsőjobboldali szcénán belüli „belharc”, nézeteltérés fajulhatott el.
Alekszander Dugint bár szeretik egy Putyinhoz közel álló ideológusként lefesteni, karrierjének csúcsa mégis csak a 2014-es ukrajnai események idején tetőzött, és a közvetett orosz intervenciónak is tekinthető kelet-ukrajnai felkelés és belháború elhúzódásával Dugin viszonylag gyorsan el is tűnt a színről, megmaradva ideológus háttérembernek.