A Majdanon kulminálódó ukrán belviszály 2014 február 20-án transzformálódott nemzetközi konfliktussá, mikor is Oroszország annektálta a Krím félszigetet, majd nemsokkal később orosz szeparatisták próbálták meg Ukrajna keleti felét elszakítani az országtól.
Oroszország, bár máig tagadja, de a kelet-ukrajnai konfliktus első napjától aktív résztvevőként irányította a szeparatista törekvéseket. Több hetes hullámzó harci cselekményeket követően majd 8 évre fagytak be a frontok a régióban, majd mindenki várt. Elemzők, politikus, figyelték árgus szemekkel a Donyecki és Luhanszki szakadár népköztársaságokat és Moszkvát, ami folyamatos verbális és kiberháborút vívott, nem csaj Ukrajnában de Európában is.
2022 február 24-én Oroszország a tettek mezejére lépett és bízva egy gyors „villámháború” sikerében több fronton is megtámadta Ukrajnát. A legtöbb katonai szakártő akkor napokban, legfeljebb hetekben mérte az orosz győzelem eljöttét. Ez viszont elmarad, előbb eltelt, március, majd április. Az orosz csapatok végül feladták Kijev elfoglalását, pár héttel ezelőtt pedig Harkiv alól is vissza tudta őket verni az Ukrán hadsereg.
Hol tarthatnak most az Orosz tervek, mik lehetnek az új célok?