Ha egyetlen tabletta is a háztartási szemétbe kerül, 500 ezer liter víz szennyeződik. A Szlovák Gyógyszerészeti Kamara a Föld napjának alkalmából mutatott rá a gyógyszerek nem megfelelő eltávolításából fakadó környezetszennyezésre. A szakemberek felhívása egyértelmű: a fel nem használt gyógyszereket vigyük vissza a gyógyszertárba.
Nagytakarítás során ellenőriznünk kell a fel nem használt gyógyszereinket is. A járványügyi korlátozások ideje alatt különösen sok gyógyszert halmoztak fel a szlovákiai háztartások, állítja Róbert Babeľa az egészségügyi minisztérium államtitkára.
„A gyógyszervásárlás növekedésének oka nemcsak a világjárvány volt, hanem az, egyébként érthető és természetes, egészségünkért való aggodalom. Másfelől csak tudatos hozzáállással és vásárlással tudjuk megelőzni a gyógyszerek felhalmozását a háztartásokban, ami a gyerekek fölösleges problémáihoz is vezethet“
– fogalmazott az államtitkár.
A fel nem használt gyógyszerek veszélyes hulladéknak minősülnek, ezért különös bánásmódot igényelnek. Az embereknek nem kellene ezeket hagyományos hulladékként kezelniük.
„A háztartási szemétbe lényegében az olyan gyógyszerek tartozhatnak, amelyek még a belső csomagolásukban vannak. Vagyis tubusban, fiolában, palackban“
– mondta Peter Potúček az Állami Gyógyszerellenőrzési Ügynökség igazgatója.
„Vagyis a külső csomagolás, a papír csomagolás, doboz, a használati útmutató az már nem tartozik oda. Ugyanígy a kozmetikai termékek, a táplálkozási kiegészítők, a homeopatikus gyógyszerek sem tartoznak oda“
– tette hozzá Potúček.
Ondrej Sukeľ a Szlovák Gyógyszerészeti Kamara elnöke megjegyezte, hogy a vízben található kártékony anyagok nagyjából 10 százaléka a lefolyóba vagy a vécébe kerülő gyógyszerekből származik. Teljesen a szennyvíztisztítók sem tudják kiszűrni ezeket.
„A szabadon élő városi madarak az antidepresszánsok hatására étvágytalanná válnak. És ehhez hasonlóan a vízi élőlények a hormonális fogamzásgátlótól elpusztulnak, vagy a nemzőképességükben lépnek fel zavarok, esetleg megváltozhat a nemük“
– mondta a kamara elnöke.
Miroslava Snopková a gyógyszerészeti kamara alelnöke arra figyelmeztet, hogy a gyógyszerekért tulajdonképpen kétszer fizetünk.
„A gyógyszereket először megvesszük, kifizetjük. És ami feltehetően felesleges, azok a később létrejövő költségek, amelyeket a hulladékártalmatlanításra és megsemmisítésre költünk“
– fogalmazott Snopková.
A gyógyszertárak tavaly több mint 116 tonna gyógyszerészeti hulladékot gyűjtöttek össze, egy szlovákiai lakosra átszámolva ez 20-30 gramm gyógyszer. Ha néhány gyógyszertár el is utasítaná a fennmaradó gyógyszerészeti hulladék átvételét, a törvény erre kötelezi őket.