A Civilek Napját 1998-ban tartották meg először, felhívva a figyelmet arra, hogy ha nem működnek kellő számban civil szerveztek, akkor az önkormányzatokra sokkal több feladat és nagyobb felelősség hárul.
A rendszerváltást követően a civil szervezetek megjelenése a mindekori politika számára gyakran okozott visszatetszést, tekintve, hogy ezek a csoportok tevékenységükhöz úgy az állami, mint az államtól független forrásokat is igénybe vesznek.
A politika viszont a maga logikai rendszerében nehezen tűri meg ha egy szervezet úgymond több irányba is kilincsel, holott a civil szervezetek függetlenül próbálnak működni és nem elköteleződni, hiszen számukra nem a pártpolitikai irányelvek a fontosak, hanem saját tevékenyésgük minél sikeresebb kifejtése.
Az olyan civil szervezet, mint az Igazgyöngy Alapítvány például eredetileg a leszakadó régiókban élő gyerekek művészeti képzését, készségfejlesztését tűzte ki célul, ezt a munkát később olyan az önkormányzatok számára is fontos tevékenységekkel bővítették, mint a közösségfejlesztés, a lakhatási szegénység elleni küzdelem.
A szlovákiai magyar civil élet a magyarországihoz hasonlóan, a rendszerváltást követően kezdett szárba szökkenni. Ebben komoly segítséget nyújtott a Fórum Kisebbségkutató Intézet, mint szellemi műhely. A szlovákiai magyar civil ébredés a kétezres évekre érte el első tetőpontját, majd a kétezertízes évek végére kissé lanyhult a kedv, igaz ebben komoly szerepe van annak is, hogy a civil tevékenységet főállásban végezni nem egyszerű. Jelenleg mintegy felfrissítendő és az új trendek irányába a szervezeteket felkészíteni kívánó munkába kezdtek a Fórum Intézetben. Frissül a szlovákiai magyar civil szervezetek adatbázisa is.