Szabadság, egyenlőség és a testvériség – ezek voltak a francia forradalom jelszavai, amely végül megváltoztatta a társadalmat. Párizs ez alkalommal az Európai Unió jelenében és jövőjében szeretne változást eszközölni, mégpedig az Újraindítás, Erő és Összetartozás mottóval.
A francia elnökség szerint egy olyan Európára van szükség, amely meg tudja védeni az értékeit és az érdekeit, valamint képes megfelelő módon ellenőrizni a határait. Ehhez a schengeni térség reformját mozdítanák elő új határvédelmi mechanizmusokkal. Új stratégia bevezetését tervezik továbbá az Európai Unió Oroszországhoz, Iránhoz és Kínához fűződő viszonya kapcsán is. Macronnak a migráció okozta kihívásra is van egy terve, amely egy európai megoldást kínál erre az egész Európát érintő problémára. A francia államfő egy újabb migrációs paktum elfogadását szorgalmazza, amelyet már hónapokkal ezelőtt bemutattak. Néhány ország, köztük Szlovákia is, azonban elutasítja azt.
A francia elnökség mindent meg szeretne tenni a minimálbérről szóló megállapodásért. Ez a döntés ugyan nem egységesíti majd a minimálbért minden tagállamban, ahhoz azonban hozzájárul, hogy minden országban ugyan azok az alapszabályok lépjenek érvénybe.
Emmanuel Macron francia államfő az Európai Parlamentben szerdán elhangzott beszédében a már bemutatott célkitűzések mellett az Európai Unió Alapjogi Chartájának frissítését javasolta, különös tekintettek a környezetvédelemre és az abortuszhoz való jogra.
„Európa az a kontinens, amely elsőként tűzte ki azt a rendkívül ambiciózus célt, hogy 2050-re eléri a karbonsemlegességet. Most pedig itt az idő, hogy a tettek mezejére lépjünk”
– jelentette ki Macron.
Az elnök szót ejtett a jogállamiság jelentőségéről is. Ennek kapcsán bírálta Lengyelországot és Magyarországot, amiért ebben a témában már hosszabb ideje ellentétben állnak az Európai Unióval.
„Amennyiben a jogállamiságnak vége, az önkény veszi át az uralmat”
– mutatott rá Macron.
Szavait azzal zárta, hogy Európának nem szabad visszatérnie a nacionalizmushoz, valamint feladnia a saját identitását, de át kell alakulnia, hogy képes legyen hatékonyan szembenézni a jövő kihívásaival.