Az orosz védelmi tárca szerint az alegységek visszavonásának előkészítése a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének békefenntartó parancsnoksága és a kazah védelmi minisztérium megállapodása szerint kezdődött meg. A kitűzött feladatok elvégzése után az alegységek megkezdték a haditechnika, valamint az anyagi eszközök felkészítését az elszállításra.
A Kreml sajtóosztálya arról tájékoztatott, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök csütörtökön telefonon egyeztette a kivonulás részleteit. A beszélgetés során Tokajev külön köszönetet mondott a Oroszországnak „a segítségért és a támogatásért”.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön újságírók jelenlétében kijelentette, hogy az Egyesült Államokra „hatást gyakorolt”, hogy a szervezet Kazahasztán „segítésére sietett”.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette, hogy Oroszország a jövőben kész együttműködni a szövetséges Kazahsztán elnöke által kinevezett összes miniszterrel, köztük a tájékoztatási tárcavezetővé megtett Aszkar Umarovval is, aki korábban „inkorrekt” kijelentéseket tett Oroszországgal kapcsolatban. Peszkov szerint Moszkva az új minőségében végzett munkája alapján alkot majd róla véleményt.
Január 2-án több kazahsztáni városban is tüntetések kezdődtek az üzemanyagárak emelése miatt, amelyek napokon belül politikai megmozdulásokba, zavargásokba és kormányhivatalok elleni támadásokba torkolltak, mire a hatóságok szükségállapotot hirdettek. Az összetűzéseknek halálos áldozatai is voltak. Tokajev ezt követően fordult segítségért a volt szovjet tagköztársaságokból álló Kollektív Szerződés Szervezetéhez, amely egy 2002-ben alakult katonai szervezet. Napjainkban Oroszország, Fehéroroszország, Örményország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán a szervezet teljes jogú tagja.