Ez derül ki a Fogyatékossággal élő személyek életkörülményeinek fejlesztését célzó 2023-as nemzeti program intézkedései végrehajtásáról szóló jelentéstervezetből, amelyet ma hagyott jóvá a kormány. „A cél az, hogy optimális feltételeket teremtsünk a fogyatékkal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtásához” – közölte a Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium.
A programban más minisztériumok is részt vesznek, például a közlekedési minisztérium, amely a közlekedési eszközök jobb hozzáférhetőségét kívánja növelni. Az Idegenforgalmi és Sportminisztérium a fogyatékkal élők számára akadálymentesebb feltételeket teremt a turizmusban és a sporteseményeken. A Kulturális Minisztérium az elkövetkező években a szlovák audiovizuális alkotásokat hozzáférhetőbbé teszi a hallás- és látássérült emberek számára.
A szlovák egészségügyi minisztérium az általános egészségügyi ellátás javítására, a genetikai és biokémiai vizsgálatok elérhetőségének javítására, valamint a ritka betegségekben szenvedő betegek nyilvántartásának létrehozására törekszik. 2025 szeptemberétől az oktatási minisztériumnak biztosítania kell, hogy az enyhe értelmi fogyatékossággal élő tanulóknak lehetőségük legyen a középfokú oktatásban való részvételre.
A nemzeti program részeként a Szlovák Köztársaság Igazságügyi Minisztériuma az élet minden területén a személyek fogyatékossága alapján történő megkülönböztetés elleni törvény módosítását is kidolgozza, illetve olyan családtörvényt nyújt be, amelyben a korlátozottan cselekvőképes szülőt nem zárják ki a szülői jogok és kötelezettségek gyakorlásából, csak bizonyos mértékig korlátozzák.
(TASR)