Na hlavný obsah

Államfő: 2022 rendkívül nehéz év volt, a szegénység elmélyült

Zuzana Čaputová a kormány ténykedését értékelve megjegyezte, a szegénység elleni küzdelemnek a jövőben prioritást kell élveznie.

Foto: TASR

Zuzana Čaputová köztársasági elnök rendkívül nehéznek mondta a múló évet.

A TASR hírügynökség számára készített értékelésében a válságoknak különösen az életszínvonalra és a társadalmi légkörre gyakorolt negatív hatását emelte ki.

Az államfő felhívta a figyelmet arra is, ahogyan a kormány kezelte a válságokat. Véleménye szerint a szegénység elleni küzdelemnek a jövőben prioritást kell élveznie.

„A életszínvonalra vonatkozó adatok, valamint a társadalomban uralkodó légkör a válságos évek káros hatásairól árulkodnak. Az emberek jövedelme csökken, a szegénység egyre mélyül“ – mondta Čaputová.

Az elnök asszony meglátása szerint a kormány úgy kezelte a válságokat, hogy azok az utolsó pillanatokra drámaivá váltak.

„Ez még a kormány elleni bizalmatlansági szavazás előtti utolsó pillanatokban is így volt. Amennyi energiát, időt és szenvedélyt áldoztak a politikusok a vitáikra, az emberek joggal érezhették úgy, hogy az ő problémáik iránt közönyösek“ – fogalmazott. Hozzátette, ez aláássa az állam és a társadalom kohéziójába vetett bizalom maradékát is.

A köztársasági elnök megjegyezte, sajnálatos, hogy a politikusok viselkedése beárnyékolta azokat a pozitívumokat is, melyeket a kormány elért.

„Szlovákia dolgozta ki az egyik legszínvonalasabb helyreállítási tervet, jóváhagyták a felsőoktatás, az igazságszolgáltatás, a közbeszerzés, a nemzeti parkok reformját, elfogadták a hosszú távú gondozásra szorulók ellátásának stratégiáját, valamint két intézkedéscsomagot a vállalkozói környezet javítására“ – emlékeztetett, és hozzátette, pozitív fordulatot lát a törvények betartatása és a korrupció elleni küzdelem terén is.

Az államfő úgy látja, a szegénység elleni küzdelemnek a jövőben is prioritásnak kell lennie. Emlékeztet arra is, hogy a szegénység következményei és azok felszámolása sokkal többe kerül az államnak, mint a megelőző intézkedések.

„Ha egy társadalom szegény, akkor frusztrálttá, elégedetlenné válik, kirekesztettnek érzi magát, és képtelen hatással lenni sorsának alakulására. Ez növeli a feszültségeket a társadalomban, ami végül általános destabilizációhoz vezethet“ – emlékeztetett Zuzana Čaputová.

(TASR)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban