Na hlavný obsah

Energiai függetlenedés Oroszországtól?

Csütörtökön kezdődött EU csúcs központi témája az energiai függetlenedés Oroszországtól. Eduard Heger miniszterelnök szerint Szlovákia nyitott a kérdésben.

Energiai függetlenedés Oroszországtól?
Foto: TASR/AP

„Az Európai Uniónak egységesen kell nyomást gyakorolnia Vlagyimir Putyin orosz elnökre, hogy véget vessen az orosz katonai agressziónak Ukrajnában“ – mondta Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság tárgyalásán.

A csütörtökön kezdődő EU csúcson a tagállamok vezetői a miniszterelnök szerint elsősorban biztonságpolitikai és védelmi kérdéseket vitatnak meg. A tárgyaláson különös hangsúlyt kap az Európai Unió energiaellátásának függetlenítése Oroszországtól. Szlovákia kormányfője szerint a magas energiaárakért Putyin a felelős.

„Ő az, aki szándékosan és tudatosan nem töltötte fel a gázkészleteinket a múlt nyáron. Pontosan azért, hogy emelhesse az árakat, és ezzel, amit akkor még nem tudhattunk, finanszírozza a háborús konfliktust, az Ukrajnával szembeni agressziót“

– fogalmazott Heger.

Az ellenzék viszont nem támogatja az azonnali lecsatlakozást az orosz gázról. Marián Kéry a SMER SD képviselője és a külügyi bizottság elnöke arra figyelmeztetett, hogy Szlovákia területén keresztül eljut más országokba is a gáz, amiből az országnak haszna van. Szerinte, ha elzárjuk a csapokat, az újabb áremelkedéshez vezet.

„Nem lehet ezt véghez vinni olyan áron, hogy a világ más részeiből vásárolt készletek sokkal drágábbak lesznek. Egyszerűen ezt is figyelembe kell venni, gondolni kell a szlovákiai vállalkozókra és szlovákiai háztartásokra“

– mondta Kéry.

Vladimíra Marcinková az SaS frakciójának tagja és az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság elnöke úgy véli, hogy az energiaárak mindenképpen emelkedni fognak.

„Oroszország, mint agresszor éppen a gázszolgáltatással zsarolja Európát. Én úgy gondolom, hogy a béke többet ér, és láthatjuk Ukrajna példáján, hogy milyen veszélyes szomszéd Oroszország“ –

– fogalmazott Marcinková.

A szlovák ellenzékhez hasonlóan Magyarország sem támogatja az orosz energiaforrásokról való leválást.

„Meg kell előznünk, hogy belesodorjanak bennünket egy háborús konfliktusba, nemet kell mondani azokra a javaslatokra, amelyek légi háborút eredményeznének Oroszországgal, meg kell akadályozni azokat a javaslatokat, amelyek az orosz agresszióval szembeni szankciókat ki akarják terjeszteni az energiaszektorra, és így nehéz, talán lehetetlen helyzetbe is sodornák Magyarországot“

– mondta Orbán Viktor Magyaroszág miniszterelnöke.

Az Európai Tanács tárgyalásán a tagállamok vezetőihez Joe Biden az Egyesült Államok elnöke is csatlakozik.

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban